02 Nisan 2020 Perşembe

Cemal Çetin: Almanya Hanau'daki ırkçı terör saldırısını nefretle kınıyorum

cemal-cetin-almanya-hanaudaki-irkci-teror-saldirisini-nefretle-kiniyorum

Avrupa Türk Konfederasyon Genel Başkanı, MHP İstanbul Milletvekili Cemal Çetin, Almanya'nın Hanau kentindeki ırkçı terör saldırısını kınadı
20 Şubat 2020 Perşembe 20:05

 Frankfurt'ta 19 Şubat Çarşamba akşamı 2 Türk iş yerine düzenlenen silahlı saldırının ardından 5'i Türk kökenli olmak üzere 9 kişinin hayatını kaybettiği, çok sayıda kişinin de yaralandığı bilgisini paylaşan Çetin, ''Öncelikle bu hain terör saldırısını nefretle kınıyoruz ve Alman makamlarının saldırıyı her yönüyle aydınlatılması için her türlü çabayı göstermesini bekliyoruz.'' açıklamasında bulundu.

İşte Çetin'in açıklamalarının tam metni:

Almanya’da Frankfurt yakınlarında ki Hanau kentinde 19 Şubat Çarşamba akşamı 2 Türk işyerine silahlı saldırı düzenlenmiş, her iki hain saldırıda 5’i Türk kökenli olmak üzere 9 kişi hayatını kaybetmiş çok sayıda kişide yaralanmıştır. Yapılan silahlı saldırı zanlısının ırkçı nefretle hareket ettiği, yabancıları hedef alan terör eylemi gerçekleştirdiği Federal Başsavcılık tarafından açıklanmıştır.

Öncelikle bu hain terör saldırısını nefretle kınıyoruz ve Alman makamlarının saldırıyı her yönüyle aydınlatılması için her türlü çabayı göstermesini bekliyoruz.

Federal Almanya Cumhurbaşkanı Sayın Steinmeier’in „ırkçı nefretin tehditi altında olan insanların yanındayım“ ve Başbakan Sayın Merkel’in „vatandaşlarımızı köken ve dinlerine göre ayırt etmiyoruz“ açıklamaları ile Hanau’da ki terör saldırısını kınamalarını ileriye dönük tedbirlerin işareti olarak görmek istiyoruz.Bu hain terör saldırısı ırkçılık, ayrımcılık ve yabancı düşmanlığının ne denli ve korkunç boyutlara ulaştığının bir göstergesidir. Eğer bu örgütlü bir ırkçı saldırı ise bunların nasıl bir nefretle donatıldığı ortaya çıkıyor, bireysel bir saldırı ise yabancı düşmanlığının büyük bir hızla tabana yayıldığını göstermektedir. Her iki durumda da ırkçılığın hızla yayıldığını ve korkunç sonuçlara sebep olduğunu görüyoruz.

Ayrıca bu hain saldırının adeta bağıra bağıra geldiğine de dikkatleri çekmek istiyoruz. Özellikle siyasi partilerin ve bazı siyasetçilerin oy avcılığı yapmak için göçmenler aleyhine geliştirdikleri politikalar zaten var olan yabancı düşmanlığını körüklediği görülmektedir.

Bu sebeple ;

Terörü bir insanlık suçu olduğu bilinciyle her türlü teröre karşı ayrım yapmadan etkin mücadele edilmelidir.
Irkçılık, yabancı düşmanlığı ve ayrımcılığı ortadan kaldıracak acil tedbirler alınmalıdır.
Siyasi partiler ve politikacılar yabancıları hedef gösteren açıklamalardan vazgeçmeli, toplumu ayrıştırmadan tamamını kucaklayarak birleştirici dil kullanmalıdır.

Bu ve buna benzer saldırıların uluslararası arenada Almanya’nın imajını zedelediği açıktır. Bu sebeple, bu hain saldırı her yönüyle aydınlatılmalı, suçlulara gerekli cezalar verilmelidir. Böylelikle hain teröristlerin cesareti kırılır, hemde bundan sonra yapılması muhtemel saldırılar için caydırıcı bir sebep olur.

Bu hain saldırıları bir kez daha nefretle lanetliyor, her iki saldırıda da hayatını kaybedenlerin kederli ailelerine sabır ve başsağlığı, yaralılara acil şifalar diliyor, acılarını yürekten paylaşıyoruz.

Başımız sağolsun.

Cemal Çetin

Genel Başkan

MHP İstanbul Milletvekili

Haberin etiketleri:

CEMAL, ÇETİN


Haber okunma sayısı: 146

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÜLKE GÜNDEMİ

ÖZGÜR KAYA : İstirahat ödeneği nasıl alınır ?

Rapor Parası Hangi Durumlarda Ödenir?

ALİ GÜLER : Dünya askerlik tarihine imzası

Osman Nizami Paşa yanılmamıştır. Çünkü Mustafa Kemal, gençlik çağlarından beri geleceğin Atatürk’ünden

ALPARSLAN TEKBAŞ : Herkes durur, çiftçi durmaz

Çiftçilikte durmak yok, emeklilik yok; toprakla başlayıp toprakla biten bir hayat var.

KONUR ALP KOÇAK : Salgının akıbetini belirlemek bizim elimizde

Avrupa ülkeleri ve ABD’nin Çin’e nazaran çok daha fazla etkilendiği daha net şekilde görülüyor.

OĞUZ YILMAZ : Üstün değerlerin salgındaki hali

Bazı ülkeler ise, “yaşlılar ölsün, kalan sağlar bizimdir” diyorlar. İnanılacak gibi değil.

ERTUĞRUL SUBAŞI :BİZE TEŞKİLAT DERLER ...

Bugününü, yarını için feda eden ruhtur Ülkücülük...

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL