Neden sadece İstanbul seçimleri iptal edildi?.

neden-sadece-istanbul-secimleri-iptal-edildi

YSK, Pazartesi akşamı 31 Mart'ta yapılan İstanbul seçimlerinin iptal edildiğini açıkladı. İptal kararının sadece İstanbul Büyükşehir Belediyesini kapsaması üzerine gündeme düşen sorular yanıtını buldu. CHP'nin algı operasyonu yaparak kamuoyunda bilgi kirliliği yaratmak için ortaya attığı iddiaların yanıtları haberimizde....
09 Mayıs 2019 Perşembe 01:33

 31 Mart seçimlerinin yankıları devam ederken, YSK'nın İstanbul seçimleri hakkındaki kararı sonrası gelen sorular uzmanlar tarafından cevaplandı. Özellikle sosyal medyada başlatılan akımlar arasına, "neden sadece İstanbul iptal edildi?" sorusu da girdi. Sosyal medyaya gündemi taşıyan kullanıcılar dışında muhalefetin de merak ettiği sorular cevap buldu.

YSK NEDEN SEÇİM YENİLEME KARARI ALDI?

YSK; itiraz konusu edilen hem "sandık başkanları ve sandık kurulu memur üye" konusundaki hem de "oy sayım ve döküm cetvellerine" ilişkin usulsüzlükleri tespit etmiş bu 2 tespitten sonra

Kanuna aykırı olarak sandık kurulu başkanı ve memur üyesi atanan 22 sandıktaki oy sayım ve döküm cetvelinin "kayıp olduğunu ve YSK sistemine boş olarak işlendiğini" tespit etmiştir

Yine kanuna aykırı olarak sandık kurulu başkanı ve memur üyesi atanan 101 sandıktaki oy sayım ve döküm cetvelinin imzasız mühürsüz ve yazıları eksik olarak YSK sistemine işlendiğini tespit etmiştirKanunun aradığı 2 konuda usulsüzlük yapılan sandık sayılarının toplamı 123'tür, bu sandıklardaki toplam oy sayısı ise yaklaşık 42.000 oy pusulasıdır.

4 PUSULA VARKEN NEDEN SADECE İSTANBUL?

- YSK gündemine sadece itiraz edilen konuları almaktadır.

- AK Parti'nin itiraz ettiği hususlar İstanbul Büyükşehir Belediye ve Büyükçekmece Belediye seçimlerine yöneliktir. MHP'nin de itiraz ettiği husus ise Maltepe İlçe Belediye seçimidir. Dolayısı ile YSK'nın inceleyeceği ve hakkında itiraz olmadığı için YSK'nın bu konuda bir değerlendirmesi yasal olarak söz konusu değildir.

- YSK'nın karar verme sürecinde belirleyici olan en önemli husus "kanuna aykırı 2 usulsüzlüğün birarada yaşandığı" sandıklardır. Bu 2 usulsüzlüğün birarada yaşandığı sandık sayısı Maltepe'de 1 sandık, Büyükçekmece'de ise bu şekilde bir sandık bulunmamaktadır. Bundan dolayı Maltepe ve Büyükçekmece İlçe Belediye seçimleri yenilenmemiştir.

- Ayrıca bunların haricinde YSK'nın ara kararı gereğince 22 ilçede 57 sandıkta yapılan oy sayımları sonrasında Gaziosmanpaşa, Başakşehir ve Avcılar ilçelerinde 4 sandıkta kanunen bulunmas gereken sandık seçmen listesi, oy sayım döküm cetveli ve sandık sonuç tutanağının bulunmadığı tespit edilmişti.

Zarflarda 4 pusula var;

1- İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimi pusulası

2- İlçe Belediye başkanlığı seçimi pusulası

3- İlçe Belediye Meclisi üyeleri seçimi pusulası

4- Muhtarlık seçimi pusulası

Peki neden 4 pusula varken sadece 1'i iptal edildi de 3'ü iptal edilmedi? İşte sorunun cevabı;

- YSK, değerlendirmelerini itirazlar doğrultusunda gerçekleştirmektedir.

- YSK, itiraz sonucunda usulsüzlük tespit etmişse bu usulsüzlüğün seçim sonuçlarına etki edip etmeyeceğine bakmaktadır.

- İstanbul Büyükşehir Belediye ve 2 ilçe belediyeye dönük "kanuna aykırı olarak sandık kurulu başkanı ve sandık kurulu memur üye belirlenmesi" ve bu kanunsuz şekilde oluşturulan sandık kurullarının " oy sayım ve döküm cetvellerini boş, eksik veya imzasız hazırlaması" itirazlarını değerlendiren YSK 123 sandıkta yaklaşık 42.000 şüpheli oy tespit etmiştir.

- İlçelerdeki 123 sandıkta tespit edilen bu 42.000 şüpheli oy iki aday arasındaki farkın 13.729 olduğu İstanbul Büyükşehir Belediyesi seçimine etki ederken ilçe belediyelerinin sonucuna etki etmediği görülmüştür. Bundan dolayı YSK, İstanbul Büyükşehir Belediye seçimiin yenilenmesine karar verirken ilçe belediye seçimlerini yenilememiştir.

.

Haberin etiketleri:

YSK, SEÇİM


Haber okunma sayısı: 89

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÜLKE GÜNDEMİ

ALİ İHSAN KARAHASANOĞLU : Diyorlar ki: “Çalınan ne, hırsız nerede?”

Türk Ceza Kanunu’nun hırsızlık suçunu düzenleyen maddesinde bile, eylemin tanımı yapılırken, “çalma”

ORHAN KARATAŞ : Sandık kimlere teslim edilmiş?

Seçimin namusu sandık kurulu başkanı ve üyelerine emanettir. YSK’nın gerekçeli kararında tam da bu noktadaki

YILDIRAY ÇİÇEK : Oğlun Ekrem, Pinokyo'ya rahmet okutur ana!

Ekrem İmamoğlu son günlerde ne söylerse hepsi yalan çıkmaktadır. Çok sinirli, çok agresif, çok telaşlı

ELNUR PAŞA : Azerbaycan Halk Cumhuriyeti 101 yaşında

Enver Paşa’nın talimatı ve Nuri Paşa’nın komutanlığıyla Kafkas İslam Ordusu Bakü’yü geri alarak, Bakü

ALİ GÜLER : Samsun’a çıkarken, sadece Türk milletine güvendim

Arkadaşlar, ben 1919 senesi Mayıs ayı içinde Samsun’a çıktığım gün elimde maddi hiçbir kuvvet yoktu.

ÖZGÜR KAYA : Kadın sigortalının hakları

Sosyal Güvenlik Kurumu Emekli Aylığı vermek ve Sağlık Hizmeti sunmanın dışında Sigortalılarına pek çok

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL