13 Temmuz 2020 Pazartesi

MHP’li Akçay: Cumhur ittifakı bir sistem ittifakıdır

mhpli-akcay-cumhur-ittifaki-bir-sistem-ittifakidir

24 Haziran Seçimlerinin yıldönümü nedeniyle TBMM Genel Kurulunda söz alan MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay, “ Cumhur İttifakı; ne seçim ittifakıdır ne de iktidar koalisyonudur. Cumhur ittifakı bir sistem ittifakıdır. Türkiye ve Türk Milleti’nin ortak paydasında, bir ideal ve değer birlikteliği, milli mutabakat zeminidir. Değerler zeminine dayalı, ilkeli, tutarlı, şeffaf, dürüst ve kurucu ittifaktır.” dedi.
24 Haziran 2020 Çarşamba 23:34

 24 Haziran’da milli iradenin güçlü bir şekilde teşekkül ettiğini söyleyen MHP’li Akçay, “TBMM yüz yıllık tarihinde yüzde 95 oranında en yüksek temsiliyete kavuşmuştur. Yürütme erki yüzde 53 oyla iktidara gelirken, TBMM’de 11 parti bulunmakta, 5 parti grup kurmuştur. 24 Haziran 2018 Seçimlerinde milli irade güçlü bir şekilde teşekkül etmiştir. ”ifadelerini kullandı.

24 Haziran Seçimlerinde milli irade güçlü şekilde teşekkül etmiştir

24 Haziran Seçimlerinde milli iradenin güçlü şekilde teşekkül ettiğini söyleyen Manisa Milletvekili ve MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay, “ 24 Haziran 2018 Genel Seçimlerinin, siyasi ve demokrasi tarihimizde somut ve önemli bir yeri bulunmaktadır. Aziz Milletimiz,16 Nisan 2017 halk oylamasıyla Cumhurbaşkanlığı hükûmet sistemine “evet” demiş, 24 Haziran 2018 genel seçimleriyle de bu karar teyit ve teşhir edilmiştir. 24 Haziran seçimlerinde milli irade güçlü şekilde teşekkül etmiş, yürütme erki yüzde 53 oyla iktidara gelmiştir. TBMM’deki parti sayısı 11’dir ve 5 parti grup kurmuştur. TBMM yüz yıllık tarihinde yüzde 95 gibi en yüksek temsiliyete ulaşılmıştır. TBMM yüksek temsiliyete, çoğulculuğa, uzlaşmacı bir yapıya ve kuvvetler ayrılığına sahiptir. Bu özelliğiyle Meclisimiz daha demokratik daha güçlü ve daha fonksiyonel hale gelmiştir.” açıklamasında bulundu.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi 4 sütun üzerine inşa edilmiştir

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin 4 sütun üzerine inşa edildiğini söyleyen MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay, “24 Haziran 2018 Seçimleriyle yürürlüğe giren Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi 4 sütun üzerine inşa edilmiştir; 1-Yönetimde istikrar-Temsilde adalet, 2-Güçlü Yasama, Güçlü Yürütme, Güçlü Yargı 3-Denge ve Denetim Mekanizması 4-Demokratik Uzlaşma ve Siyasi İstikrar.” diye konuştu.Yasama, yürütme ve yargı arasındaki yetki ve sorumluluk çizgilerinin belirgin şekilde netleştirilmesi mecburiyet hâline gelmiştir. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine geçiş süreciyle ilgili değerlendirmelerde bulunan Akçay, “ Cumhurbaşkanlığı hükûmet sistemine neden, nereden ve nasıl geldik? Bu sorulara açıklık getirmek için, yaşadığımız tarihi, siyasal süreçlere ve hadiselere bakmamız gerekmektedir. Geçen yüzoniki yıl içinde demokrasimiz ve siyasi hayatımız çok sayıda darbelerle, muhtıralarla, vesayet girişimleriyle kesintiye uğramış, yapısal sorunlar nedeniyle çıkan hükûmet krizleriyle siyasal istikrar sağlanamamıştır. Eski sistemle daha fazla mesafe alamayacağımız 15 Temmuz hain fetö darbe girişimiyle de iyice ortaya çıkmıştır. Yasama, yürütme ve yargı arasındaki yetki ve sorumluluk çizgilerinin belirgin şekilde netleştirilmesi mecburiyet hâline gelmiştir.” dedi.

Cumhur ittifakı bir sistem ittifakıdır

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin Cumhur İttifakının ve Türk Milletinin eseri olduğunu söyleyen MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay, “ Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi, Cumhur İttifakı’nın ve milletimizin eseridir. Cumhur İttifakı; ne seçim ittifakıdır ne de iktidar koalisyonudur. Cumhur ittifakı bir sistem ittifakıdır. Bunu özellikle vurgulamak istiyorum ve tekrarlıyorum: Cumhur İttifakı bir sistem ittifakıdır. Türkiye ve Türk Milleti ortak paydasında, bir ideal ve değer birlikteliği, milli mutabakat zeminidir. Değerler zeminine dayalı, ilkeli, tutarlı, şeffaf, dürüst; kalıcı ve kurucu ittifaktır.” dedi.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi Rüştünü İspatlamıştır

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi sayesinde Türkiye’nin sorunlarını aşmaya başladığını söyleyen MHP’li Akçay, “ Eski sistemde alışık olduğumuz seçim sonrası hükümet kurma tartışmaları, siyasi krizler, demokrasiyi tıkayan girişimler tarihe karışmıştır. Seçimin akabinde Cumhurbaşkanı kabinesi süratle teşkil etmiş; ülke gündemine, temel konulara odaklanmıştır. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi; milli güvenlik, dış politika ve ekonomi ile ilgili etkin, hızlı, uyumlu ve isabetli kararların alınmasını kolaylaştırmıştır. Hızlı ve etkin karar alma mekanizmasıyla ekonomi politikalarının, dönüşüm ve değişim sürecinin daha koordineli bir şekilde yönetilmiştir. Türkiye, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemiyle dış politikada daha etkin ve belirleyici hale gelmiştir. Türkiye, başta Mavi Vatan, Libya, Suriye ve Irak olmak üzere bölge ve dünya politikasında belirleyici olmuştur. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin güçlü yapısı, etkin ve dinamik karar alma süreci nedeniyle başta fetö ve pkk olmak üzere terör örgütleriyle etkin bir mücadele yürütülmüştür. Bu sistem, Korona virüsü salgını ile verilen mücadelede bir kez daha rüştünü ispat etmiş, devlet-millet uyumu ve işbirliği ile kararlı adımlar atılmıştır. Bu sisteme keyfî olarak, günlük siyasi dürtülerle değil, bir zaruret sonunda geçilmiştir. Yapacağımız iş, bu sistemin bütün kurum ve kurallarıyla yerleşip işletilmesine çalışmaktır. Türkiye, 2023 seçimlerine kadar geçireceği istikrarlı dönemde çözüm bekleyen birçok temel problemi Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’yle aşabilecektir.” diyerek, sözlerini noktaladı.

Haberin etiketleri:

ERKAN, AKÇAY


Haber okunma sayısı: 74

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÜLKE GÜNDEMİ

LEYLA DÜZEL : SİRTAKİ VE AYASOFYA

Caminin resmi tapusunu alarak Fatih Sultan Mehmet Vakfı'nın malı yapmış...

LEYLA DÜZEL : MÜSLÜMANLIK METASTAZ VAZİYETTE

Aylar geçti ne değişti? Siz projeler sundunuz da bizim mi haberimiz yok?

ORHAN KARATAŞ : Sosyal Medya bataklığı kurutulmalı

Aileyi tebrik etmek, hayata merhaba diyen yavruya uzun, sağlıklı bir ömür dilemek, Türk örf ve töresinin

YILDIRAY ÇİÇEK : Terör örgütlerinin tokmakladığı davul, CHP!

“AKP, MHP ile seçim ittifakına girerse Doğu ve Güneydoğu Bölgesi’nde çok kaybedecek” dediler. Hem AKP, hem

LEYLA DÜZEL : ŞEYTANIN SÖZCÜSÜ SOSYAL MEDYA

Teknolojiden anlayan herhangi biri, binlerce sahte hesap açıp yalan haber yayabiliyor. Ki bu yönteme en çok

ALİ GÜLER : Tek çare, bu milletin iradesini kullanmasıdır

Bayezit Camii’nde vaaz veren önceki Müftü Abdurrahman Kamil Efendi, tek kurtuluş çaresinin milletin hâkimiyeti

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL