06 Haziran 2020 Cumartesi

Akademisyen Kardeşlerden

akademisyen-kardeslerden-

Devlet Bahçeli’nin liderlik modeli, siyasal iletişim açısından yorumlandı.
09 Temmuz 2019 Salı 00:09

 Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Bilgehan Gültekin ile kız kardeşi Dokuz Eylül Üniversitesi Buca Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç.Dr. Tuba Gültekin’in kaleminden “Lider:Devlet  Bahçeli” kitabı yayınlandı. Berikan Yayınevi tarafından yayınlanan kitapta, Devlet Bahçeli’nin liderlik modeli, siyasal iletişim açısından yorumlandı.
Devlet Bahçeli’yi konu alan ikinci kitaplarını yayınlayan Gültekin  kardeşler; Bahçeli’nin siyasal liderliğini, özgün 300 liderlik özelliği ile  anlattılar. Kitapta, Devlet Bahçeli’nin Türk siyasetinde inandırıcılığı en yüksek liderlerden biri olduğunu kaydeden  akademisyen kardeşler; Bahçeli’nin ikna edici liderliğini vurgulayan ve 34 maddeden oluşan bir inandırıcılık matriksi geliştirdiler. Prof.Dr. Bilgehan Gültekin ve Doç.Dr. Tuba Gültekin, “Lider:Devlet Bahçeli” kitabında, Devlet Bahçeli’nin uzlaşı ve sağduyu liderliğini, matematik modelleriyle de  açıkladılar. Devlet Bahçeli’nin siyasetin matematiğini, ikna edici iletişim ile birleştiren bir lider olduğu anlatılan “Lider Devlet Bahçeli “kitabında, Trigonometriyi  siyasete uyarlayan bir lider olarak, Bahçeli’nin, “Siyasette Uyum Trigonometrisi” geliştirdiği de yorumlandı.
Kitapta, Devlet Bahçeli’nin, Türk siyasetine “beklenen liderlik” kavramı kazandırdığı da vurgulandı ve Devlet Bahçeli’nin, toplumun geleceğe olan inancını temsil ettiği güçlü liderlik özellikleri, karizmatik mevki liderliği modeli ile açıklandı. Devlet Bahçeli’nin, Türk siyasetinde mutabakatın  ve uzlaşının lideri olduğunu kaydeden Gültekin kardeşler, Bahçeli’nin siyasette mutabakat üstünlüğünü anlatan 40 temel liderlik özelliğinin de iletişimsel analizini yaptılar. 
Kitapta ayrıca, Devlet Bahçeli’nin beka liderliği ayrıntılı olarak irdelendi. Akademisyen kardeşler, gelecek 10 yılda, Devlet Bahçeli ile özdeşleşen beka liderliğinin, Türk siyasetini belirleyen temel bir liderlik özelliği olacağı ve toplumsal beka hareketlerinin inisiyatif kazanacağı hususunu, Bahçeli’nin beka liderliğini tanımlayan  33 madde ile açıkladı. Kitapta ayrıca, Devlet Bahçeli’nin liderliği Türk dış politikasına uyarlanarak, Türk Diplomasisi için Devlet Bahçeli modeli önerildi.
Kitabın sunuş yazısını, Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Prof. Dr. Edip Semih Yalçın kaleme aldı. Yalçın, sunuş yazısında:  “Avrupa ülkelerindeki milliyetçi partilerin önde gelen isimleri yabancı düşmanı, İslamofobik ve ırkçı görüşlerle ayrımcılığın, kutuplaşmanın tarafı olurken; MHP Lideri Devlet Bahçeli, millî birlik ve bütünlüğü esas alan, ancak yabancıları da milletler ailesinin temel haklara sahip fertleri olarak karşılayan kâmil bir çizgiden ayrılmadan siyaset üretmektedir” vurgusunu yaptı.

Haberin etiketleri:

BİLGEHAN, TUBA, GÜLTEKİN


Haber okunma sayısı: 396

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÜLKE GÜNDEMİ

AHMET ANAPALI : Cumhuriyet Gazetesi’ni İlk Kapatan Atatürk’tür Biliyor Musunuz?

İyi ama Atatürk döneminde kaç gazete ve dergi yasaklanmıştır?

LEYLA DÜZEL : AMERİKA YANARKEN CHP SAÇINI TARIYOR

Gösteriler Trump karşıtı bir hale dönüştü... Bu arada Demokrat Joe Biden'ın adaylığı kesinleşti...

YILDIRAY ÇİÇEK : Siyasi tırtıkçılık için görevlendirilen Ali Babacan!

“Ahmet Davutoğlu ve Ali Babacan ikilisiyle % 1-2 oy tırtıklarsak bu bile bize kâr” gözüyle bakıyorlar.

KONUR ALP KOÇAK : Libya’da sona yaklaşılırken Türkiye

Hafter, zor günler geçirmeye başladı.

ELNUR PAŞA : Üç fotoğraf ve geride kalanlar

Sürgün yaramızın bir sayfasının ismi de Bulgaristan’dır.

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL