24 Şubat 2020 Pazartesi

Türkiye şehitleri için yürüyor

turkiye-sehitleri-icin-yuruyor

Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın, “Türkiye Şehitleriyle Yürüyor” sloganıyla düzenleyeceği “Sarıkamış Şehitlerini Anma Programları”nda binlerce genç, şehitleri için yürüyecek.
03 Ocak 2020 Cuma 23:44

 Eğitim, Kültür ve Araştırma Genel Müdürlüğü tarafından organize edilen Sarıkamış Şehitleri’ni Anma Etkinlikleri, 2 – 5 Ocak 2020 tarihlerinde gerçekleştirilecek. Etkinlikler kapsamında 5 Ocak Pazar günü “Türkiye Şehitleriyle Yürüyor” Anma Yürüyüşü düzenlenecek. 105 yıl önce Sarıkamış’ta yaşananların, ortaya konulan kahramanlıkların her zaman hatırlanması gerektiğine işaret eden Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, “Bu cennet toprakları bizlere vatan kılan ecdadın açtığı bu yolda bu aziz coğrafyayı, bu cennet vatanı inşallah gençlerimizle birlikte ilelebet payidar kılacağız” diye konuştu.

Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın, “Türkiye Şehitleriyle Yürüyor” sloganıyla düzenleyeceği “Sarıkamış Şehitlerini Anma Programları”nda binlerce genç, şehitleri için yürüyecek.

“Gençler fedakar ecdadını ve şehitlerini anacaklar”
105’inci yıldönümünde Türkiye’nin dört bir yanından Sarıkamış’a gelecek binlerce gencin, ecdadını ve şanlı tarihini anacağını belirten Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, “Gençlerimiz tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet olmanın bilinciyle tek yürek olacaklar ve fedakar ecdadını ve şehitlerini anacaklar” dedi. 105 yıl önce Sarıkamış’ta yaşananların, ortaya konulan kahramanlıkların her zaman hatırlanması gerektiğine işaret eden Bakan Kasapoğlu, “Bu cennet toprakları bizlere vatan kılan ecdadın açtığı bu yolda bu aziz coğrafyayı, bu cennet vatanı inşallah gençlerimizle birlikte ilelebet payidar kılacağız” şeklinde konuştu.

“Beyaz Hüzün” filmi sinema gösterimi
Sarıkamış Şehitlerini Anma Programları, 2 Ocak’ta yönetmenliğini Kenan Korkmaz’ın yaptığı “Beyaz Hüzün” film gösterimi ile başlayacak. Kars Kafkas Üniversitesi’nde öğrenci ve kamu görevlilerine gösterimi yapılacak film, kendisine bağlı birliği Sarıkamış’a ulaştırmak için zorlu bir mücadeleye girişen bir askerin hayatını anlatıyor. Film ayrıca, Türkiye genelinde 45 ilde 30 bin gence de ulaşacak.

Şehitler dualarla anılacak
Etkinliklerin ikinci gününde ise şehit ve gazi aileleri onuruna bir yemek verilecek. Saat 14.30’da Ekinata Grand Toprak Otel’de düzenlenecek yemeğe 500 kişi katılacak. Kur’an Tilaveti ile başlayacak olan yemek programının ardından Kars Müftüsü tarafından dua edilecek. Aynı gün, saat 17.30’da Kazım Karabekir Camii’nde mevlid okutulacak. Kılınacak akşam namazının ardından Diyanet İşleri Başkanlığından görevlendirilen 12 Mevlithan tarafından Kur'an ve Mevlid okunacak.Meşaleli yürüyüş gerçekleştirilecek
Mevlid-i Şerif programının ardından 15 Temmuz Demokrasi Şehitleri Meydanı’nda toplanacak katılımcılar meşaleli yürüyüş gerçekleştirecek. Yürüyüş öncesi meydanda kurulacak sahnede ilahiler ve yerel sanatçılar tarafından Sarıkamış ağıtları okunacak. Ayrıca Sanatçı Ömer Faruk Elmas tarafından kum sanatı gösterisi yapılacak. Saat 18.30’da başlayacak meşaleli yürüyüş, Yukarı Sarıkamış Şehitliği’nde son bulacak.

Kardan heykeller sergisi
Sarıkamış Şehitleri’ni Anma Etkinlikleri, 4 Ocak’ta açılacak Kardan Heykeller Sergisi ile devam edecek. Açılışa Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu ile diğer protokol üyeleri katılacak. Aynı gün saat 17:30’da Sarıkamış Kayak Merkezi’nde meşaleli kayak gösterisi düzenlenecek. Işıklı lazer gösterisinin de yapılacağı etkinlikte, sporcular ellerinde meşalelerle Bayraktepe’den inecekler ve meşalelerle “105. YIL” yazısı yazacaklar.4 Ocak Cumartesi günü ayrıca saat 18.30’da Ekinata Grand Toprak Oteli’nde bir anma programı düzenlenecek. Programda Gençlik ve Spor Bakanlığı’nca hazırlanan “Evlat” filminin gösterimi yapılacak ve Muğla Üniversitesi’nden Tuncay Öğün tarafından “100 Soruda Sarıkamış” konulu bir sunum gerçekleştirilecek.

Türkiye şehitleriyle yürüyor
Etkinliğin son günü olan 5 Ocak Pazar günü ise “Türkiye Şehitleriyle Yürüyor” Anma Yürüyüşü gerçekleştirilecek. Kızılçubuk Zirve alanından Kars müftüsünün Kur’an tilavetiyle başlayacak yürüyüş, Ay Yıldız Tören Alanında son bulacak. Saygı duruşu, İstiklal Marşı, Kur’an Tilaveti ile çelenk konulmasının ardından Tugay Komutanlığı tarafından bir de harekât brifingi verilecek. Sarıkamış Şehitleri Anma Programı, Solotürk ve Çelik Kanatlar Helikopter Ekibi gösterisi ile son bulacak.

Haberin etiketleri:

SARIKAMIŞ, HAREKATI, YÜRÜYÜŞÜ


Haber okunma sayısı: 133

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÜLKE GÜNDEMİ

ERTUĞRUL SUBAŞI : RUHİ KILIÇKIRAN’DAN FIRAT YILMAZ ÇAKIROĞLU’NA ÜLKÜCÜ HAREKET

Bayrak yere düşer iken, seyretmeyen Fırat; Yılmaz bir neferdi...

ORHAN KARATAŞ : Türkiye'nin şakası yok

Güney sınırlarımız boyunca kurulmak istenen vahim tuzağın bozulması için Türk milleti tek yürek, tek ses,

YILDIRAY ÇİÇEK : Meral Akşener'in partisi İP'tal

“HDP, Kürtlerin siyasal temsilcisi” diyen, CHP-HDP ortaklığına yancı olan, terörist Demirtaş’ın oy

MİNE GÜLER : Her şeyin başı “İnsanlık”…

insanlık bir yandan dünyayı, diğer yandan kendini yok ediyor.

AHMET ŞAFAK : Okumadan yazmak, bilmeden konuşmak

İnternet ilkokulu mezunlarının her şey olabildiği bir dünyada gerçek bilgiye nasıl ulaşacağız?

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL