05 Temmuz 2020 Pazar

TEVFİK BALA : ÜMMETİN OLAN ÜMMETİNDİR...

tevfik-bala--ummetin-olan-ummetindir

Komşu ülkeler arasında petrol, gaz ve silah ve hatta ilaç satışı yerel paralar üzerinden yapılıyor.
16 Kasım 2019 Cumartesi 21:21

 “Ümmetin olan batınındır” diyenlere karşı, gönlünden geçeni söylemine, söylemindekini eylemine dökmeye başlayarak “ümmetin olan ümmetindir” diyen Türkiye isyan ahlakıyla, asi bir biçimde kıyama kalkmaya başlarken, ümmetin hamisi bilinciyle güçlü ve büyük ülke olmanın reflekslerini gösteren adımlar atarak, sorumluluklarını kuşanmaya başladı.

İsyan ahlakı içindeki asi kıyamı ile yirmi temmuz bin dokuz yüz yetmiş dörtte Kıbrıs Barış Harekâtı ile Kıbrıs’ta, iki bin altı aralıktan itibaren Akdeniz’de, yirmi dört ağustos iki bin on altı Fırat Kalkanı harekatı, yirmi ocak iki bin on sekiz Zeytin dalı harekatı, dokuz ekim iki bin on dokuz Barış Planı Harekatı ile ülke sınırları dışına taşarak gönül coğrafyalarına ulaştı.

Osmanlının son dönemlerinde ümmetin coğrafyasının madenleri, petrolleri, enerji geçiş yolları üzerinde stratejik çalışmalar yapılmış ama batı buna massede etmemiş, Osmanlının sonunu hızlandırmıştı.

Türkiye bu gün aynı değerler üzerinden sessiz ve derinden çalışmalarını yürütüyor. Enerji -petrol ve gaz- geçiş yolları Türkiye’den geçiriliyor.

Akdeniz enerji havzasında “ümmetin olan, ümmete aittir” denilecek stratejik çalışmalar yapılıyor.Komşu ülkeler arasında petrol, gaz ve silah ve hatta ilaç satışı yerel paralar üzerinden yapılıyor.

Stratejik madenlerimizden bor ve toryum hem ülkemizin savunma sanayinde güçlenmesi, hem de endüstriyel teknolojinin gelişmesi için bekletiliyor.

Türkiye’nin bu gün ki aklı, ecdadından dersler çıkartarak stratejik madenlerini dünya piyasasına sunmadan korumayı gerekli görüyor.

Zaman gösterecek ki; silah, petrol, ilaç-dolar bağı birbirinden koparıldığı oranda, ümmetin coğrafyaları daha güçlü ve daha bağımsız olacak.

Türkiye’nin yıllık enerji açığı ihtiyacı elli milyar dolar tutuyor. ABD, dolar baskısı ile bu açığı yüz milyar dolara kadar çıkartabiliyor. Türkiye bu baskıyı yendiği takdirde on yıl gibi kısa bir süre içinde dünyanın sayılı üç süper gücünden biri olabilecek konumda duruyor.

Ümmetin petrolünü ABD, ümmetin gazını Rusya alarak kafalarına göre paslaşarak taksimat yapıyorlar. Hiç hakları yokken ümmetin malı üzerinde böyle bir taksimat nasıl yaparlar, bu taksimat mutlaka bozulmalı, ümmetin malı ümmetin olmalı.

Türkiye Akdeniz’deki enerji havzasının stratejik önemini çok iyi biliyor. Akdeniz’de taşıma ve nakliye haricinde sadece rezerv değeri iki yüz trilyon dolar enerji ürünü var.

Türkiye hamiliği ölçüsünde komşu İslam ülkelerini, D8 ülkelerini, tarihi geçmişimiz olan gönül coğrafyası Balkan Türklerini, kardeş Türki cumhuriyetlerini Akdeniz havzası içine taşıma adına davetlerde bulundu.

Kıyamet kopacak gibi görünse de, Akdeniz havzasından gönül coğrafyamızın ülkeleri pay aldığında, bir yandan “ümmetin olan ümmetin olurken”  diğer bir yandan da ümmet tam bağımsızlığına kavuşarak güçlenmiş olacak.

İki bin on yılı G20 zirvesinde “BOR ve TORYUM” stratejik madenler listesi ile koruma ve kollamaya alınmış olması, dünya rezervlerinin % 63 ünün Türkiye’de olması itibari ile teknoloji değişimi ve gelişimi sonrasında yeni bir dünyanın kurulacağı haberinden başka bir şey değildi elbet.

Türkiye güçlü olmak mecburiyetiyle milli eğitimine, milli silahına ve milli sanayisine dönmek zorundadır elbet. Çünkü gelecek bu günden daha zor ve daha tehlikeli olacağı gerçeğiyle batılıların hedef tahtasına dönmekten uzak olmalıdır. Aklın gereği de budur zaten.

Bu akıl, iman ortak paydasında kardeşliği büyüterek, ümmet olmayı sağlamalıdır. Zaman her şeyin ilacı değil artık, çok hızlı bir biçimde kararlar alınıp uygulamaya konulmalıdır. Batı medeniyetine bin sekiz yüz on beşteki gibi uyanmalarına ve bir araya gelmelerine imkân ve olanak sağlamamalıyız.

Artık yetsin ve artık ümmetin olan, ümmetin olsun.

Selam ve dualarımla, akıbetler hayırlı ola...

                     Tevfik BALA


MANAS HABER

Haberin etiketleri:

TEVFİK, BALA


Haber okunma sayısı: 205

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÜLKE GÜNDEMİ

ORHAN KARATAŞ : Sosyal Medya bataklığı kurutulmalı

Aileyi tebrik etmek, hayata merhaba diyen yavruya uzun, sağlıklı bir ömür dilemek, Türk örf ve töresinin

YILDIRAY ÇİÇEK : Terör örgütlerinin tokmakladığı davul, CHP!

“AKP, MHP ile seçim ittifakına girerse Doğu ve Güneydoğu Bölgesi’nde çok kaybedecek” dediler. Hem AKP, hem

LEYLA DÜZEL : ŞEYTANIN SÖZCÜSÜ SOSYAL MEDYA

Teknolojiden anlayan herhangi biri, binlerce sahte hesap açıp yalan haber yayabiliyor. Ki bu yönteme en çok

ALİ GÜLER : Tek çare, bu milletin iradesini kullanmasıdır

Bayezit Camii’nde vaaz veren önceki Müftü Abdurrahman Kamil Efendi, tek kurtuluş çaresinin milletin hâkimiyeti

OĞUZ YILMAZ : Korona sonrası dönemde iş yapış ve siber fiziksel sistemler

İnsansız ve karanlık fabrikalar olarak da tanımlanan fabrikaların çalışması için tezgâh, makine ya da

KONUR ALP KOÇAK : Macron’un akıl tutulması

Hafter ve avanesinin sivillere yönelik katliamlarını ve toplu mezarlarını görmezden gelen BM ...

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL