06 Haziran 2020 Cumartesi

TEVFİK BALA : TÜRK EĞİTİM DERNEĞİ…

tevfik-bala--turk-egitim-dernegi

Osmanlı Bankası da benzer bir anlayışla kurulmuştu. Bu anlayışla hem ekonomiyi hem de eğitimi ellerinde tutarak milletimizin mide ve beyin besle nimini kendi kontrolleri altına almaktaydılar.
24 Eylül 2019 Salı 19:46

 İsmet İnönü başkanlığında 31 Ocak 1928 yılında kendi seçtiği bakan, millet vekili ve bürokratlardan teşekkül eden bir yönetimle kurulan, 1936 da kamu yararına bir derneğe dönüştürülen Türk Maarif Cemiyeti, 1946 da Türk Eğitim Derneği adını aldı…

Kuruluş ve varoluş sebepleri arasında MEB Temel Kanunlarından biri olan “milli ve manevi değerler”  ne hikmetse tüzüğünde yer almıyor.

Dernek vizyon olarak karşımıza, uygarlık değerlerini koruma ve geliştirme çabasında etkin rol oynamayı çıkarıyor.

Dernek misyon olarak karşımıza, Türk eğitim politikalarının oluşturulmasında etkin söz sahibi olmayı çıkarıyor.

Biraz etraflıca düşündüğünüzde bu topraklardan kopuk bir anlayışla, sanki yabancı okulların yerli ama milli olmayan versiyonu gibi bir görev üslendiği görülüyor.Osmanlı Bankası da benzer bir anlayışla kurulmuştu. Bu anlayışla hem ekonomiyi hem de eğitimi ellerinde tutarak milletimizin mide ve beyin besle nimini kendi kontrolleri altına almaktaydılar. Cumhuriyet sonrası yıllarda 1949’a gelindiğinde ABD ile İsmet İnönü’nün imzaladığı Fulbright Anlaşmasıyla derneğe resmi şahsiyetle birlikte güç kazandırılırken hem de geniş ve serbest alanlar açılmış olunuyordu.

 Aslında yapılan “Haim Naum Doktrinini” uygulamaya koyarak hem ekonomiyi, hem de eğitim-öğretimi bağımlı hale getirerek milletin geleceğini ellerinden almaktı.

 Türk Eğitim Derneğinin (TED) bu gün otuz sekiz okulu, beş bin çalışanı,  bir üniversitesi ve üniversitesinde iki bin üç yüz öğrencisi ile üç yüz akademisyeni, on beş yıllık bir genel başkanı olan doksan yıllık bir dernekten söz etmiş oluyoruz.

Başkanın deyimiyle genişleme ve büyümede “Hilton Oteller” modelini örnek almaktaydılar.

Dünden bu güne doğru baktığımızda; TED Üniversitesi kurucusu ve mütevelli heyeti başkan yardımcısı Prof. Ziya Selçuk iken, şimdilerde Milli Eğitim Bakanı olduğunu görüyoruz.

Prof. Burhanettin Dönmez Malatya TED Koleji kurucusu, Malatya İ.Ü Dekanı iken, şimdilerin MEB TTK Başkanı, yakın geçmişte enteresan paylaşımları ve yazıları olan biri olarak karşımıza çıkmakta.

Anıl Yılmaz TED Ankara Koleji Mezunu, şimdilerin MEB Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürü, daha dün gibi Şubat 2019 da yoğun tepkiler üzerine okullarda uygulamadan vaz geçilen Yoga Felsefesinin yaygınlaştırılma projesinin mucidi olan kişi.

Şimdi Başkanlık sistemine geçildikten sonra Milli Eğitimde yapılanları, okullara konulan yada kaldırılan dersleri, okutulan müfredatları gözümüzün önüne getirip biraz düşünelim. Sonrasında tarihi sıkıntılarımızı hatırlayarak medeniyet değerlerimizin kurumasasına bakalım.

Milli eğitimi kimler ve nasıl yönetiyor? Bu toprakların, bu milletin ve medeniyetinin özellikleri koruyup büyütülüyor mu? Yoksa küçültülüp kurutuluyor mu? Ya da ne yapılmak isteniliyor?

Sahi Milli Eğitimi yabancılar mı yönetiyor? Yoksa Milli Eğitimi TED mi yönetiyor? Acaba bir fark görülebiliyor mı?

Bilmem ki ne diyelim? Ahlaklı, erdemli, dindar bir nesil yetiştirmek, yerli ve milli bir eğitim sistemini kurmak ve geliştirmek, yerli ve milli savunma sanayini kurmak ve geliştirmek tabandan tavana kadar her birimizin üzerine düşen onurlu bir görev olduğunu hatırlatarak sözlerimizi tamamlamış olalım...

Gönülden selam ve dua ile…

                       Tevfik BALA

 

MANAS HABER

Haberin etiketleri:

TEVFİK, BALA


Haber okunma sayısı: 314

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÜLKE GÜNDEMİ

AHMET ANAPALI : Cumhuriyet Gazetesi’ni İlk Kapatan Atatürk’tür Biliyor Musunuz?

İyi ama Atatürk döneminde kaç gazete ve dergi yasaklanmıştır?

LEYLA DÜZEL : AMERİKA YANARKEN CHP SAÇINI TARIYOR

Gösteriler Trump karşıtı bir hale dönüştü... Bu arada Demokrat Joe Biden'ın adaylığı kesinleşti...

YILDIRAY ÇİÇEK : Siyasi tırtıkçılık için görevlendirilen Ali Babacan!

“Ahmet Davutoğlu ve Ali Babacan ikilisiyle % 1-2 oy tırtıklarsak bu bile bize kâr” gözüyle bakıyorlar.

KONUR ALP KOÇAK : Libya’da sona yaklaşılırken Türkiye

Hafter, zor günler geçirmeye başladı.

ELNUR PAŞA : Üç fotoğraf ve geride kalanlar

Sürgün yaramızın bir sayfasının ismi de Bulgaristan’dır.

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL