10 Nisan 2020 Cuma

Teröristlerin temizlendiği bölgede sevindiren keşif

teroristlerin-temizlendigi-bolgede-sevindiren-kesif

Tunceli'de, bir dönem PKK'lı teröristlere yönelik operasyonların düzenlendiği ve sık sık çatışmaların yaşandığı Dinar Deresi mevkisinde 220 metrede termal su kaynağı bulundu.
02 Şubat 2020 Pazar 16:23

 Tunceli'de güvenlik güçlerinin düzenlediği kapsamlı operasyonların ardından birçok bölge teröristlerden temizlendi. Bu bölgelerden bir dönem çatışmaların yaşandığı kent merkezine 3 kilometre mesafedeki Dinar Deresi mevkisinde Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü tarafından yapılan çalışmalarda termal su kaynağına rastlandı. Sondaj çalışmasıyla 220 metre derinlikte, saniyede 80 litre akan ve doğal sıcaklığı 42 derece olan termal sıcak su bulundu. Kaynağın bulunmasıyla birlikte bölgede sağlık ve turizm alanında yapılması planlanan tesislerin, Tunceli'de istihdamın artmasına önemli katkı sağlanması hedefleniyor.

Bölgede incelemede bulunan Tunceli Valisi Tuncay Sonel, burada yeni otellerin kurulacağını söyledi. Vali Sonel, "Birkaç yıl öncesine kadar terörle anılan Tunceli, başta Sayın Cumhurbaşkanımızın, İçişleri Bakanımızın destekleri ve kahraman güvenlik güçlerimizin teröristle mücadelede başarılı operasyonlarıyla huzur şehri haline geldi. Şehir merkezine 3 kilometre uzaklıkta Dinar Deresi mevkiinde İl Özel İdaresi'ne tescilli bulunan yerde bir sıcak su kaynağımız vardı. Önceki yollarda terör örgütlerinin eylem yaptığı bu yerde, Tunceli huzur şehri olunca Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü'müzün destekleriyle İl Özel İdaremize ait bu alanda mühendis ve işçilerimizin çalışmalarıyla 220 metrede şu an 42 derece sıcaklığında ve saniyede 80 litre akan termal sıcak su kaynağı bulunmuştur. Termal sıcak su, hem Tunceli'mize, hem memleketimize hayırlı olsun. İnşallah bu termal sıcak su ile beraber burada beş yıldızlı termal oteller kurulacak, seracılık yapılacak, kesme güller yetiştirilecek. İstihdam başta olmak üzere yöre ve ülke ekonomisine katkı sağlanacaktır. Ayrıca termal suyumuz artezyenik cazibeyle geliyor. Bu da inşallah yapacağımız tesislerin maliyetini düşürecek" dedi.

Haberin etiketleri:

TERMAL, SU


Haber okunma sayısı: 184

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÜLKE GÜNDEMİ

ELNUR PAŞA : Koronavirüs ırkçılığı - Türk yağması

Virüsün çıkma noktası Çin olsa da artık bu küresel bir sorun haline geldi.

AHMET ŞAFAK : Milliyetçilik hayattır

Türkiye Cumhuriyeti bir milliyetçi devlettir

ÖZGÜR KAYA : Toplu işçi çıkarma halinde uyulması gereken kurallar

Toplu işçi çıkarma hangi hallerde mümkündür?

ORHAN KARATAŞ : Koronavirüslü dünyanın bugünü ve sonrası

Virüs salgını şu anda her şeyin önündedir ve dolayısı ile gündem alınan tedbirler, uygulamalar, teşhis ve

KONUR ALP KOÇAK : Rus ekonomisi, hurma ve deve sütü

Rusya federal bütçesi, salgının yarattığı durgunluğun yanı sıra petrol fiyatı yüzünden ciddi baskı

YILDIRAY ÇİÇEK : Fosseptik TV'ye yakışan haber!

Sözcü, Cumhuriyet, Yeniçağ, Birgün, Oda Tv, Fox Tv, Halk Tv, KRT Tv, Sol Haber, Yeni Özgür Politika, Evrensel,

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL