AHMET IŞIKDAĞ : YEREL SEÇİMLER YEREL BASINLA KAZANILIR

ahmet-isikdag--yerel-secimler-yerel-basinla-kazanilir

Her İlçede en az 4 tane gazete çıkar.
15 Mayıs 2019 Çarşamba 12:10

 Geçtiğimiz günlerde Abdurrahman Dilipak, yaygın basınla ilgili bir yazı kaleme almıştı. Türk halkının okuma oranı ve medyanın içler acısı durumunu gözler önüne seren köşe yazısının bir bölümünü sizlerle paylaşma gereği duydum. Dilipak’a göre yaygın yazılı basının yani halk tabiri ile ulusal gazetelerin, belirtilen tirajlar gerçeği yansıtmıyor.

“Bir kısmı gerçek değil, naylon. Daha fazla resmi ilan almak için uydurulmuş tirajlar. Bunların sayısı en az %25. Bu tirajların %20’si promosyon, satılmıyor, dağıtılıyor. Bu tirajların %25’ini kamu satın alıyor. Merkezi Hükümet ve yerel yönetimler. Bu tirajların %20’sini STK, Vakıf, Dernek, Oda, Sendika, otel, berber gibi sivil kurumlar alıyor. Bu tirajların %10’u ancak gerçek kişiler tarafından alınıyor.

Radyo ve Televizyonların durumu daha iyi değil. Bazı izlenen programlar var, yoksa kanalların izleyicileri de kalmadı. İnandırıcılıklarını ve ciddiyetlerini kaybettiler.

Seçim bitti, şimdi tirajlar biraz daha düşer. Ardından yaz geliyor, tirajlar biraz daha düşer.

Zaten naylon tirajları çıkarsanız 1,5 milyona düşer, haziran-temmuzda seçim sonrası, yaz tatili diye biraz daha düşerse 80 milyonluk Türkiye’de gerçek gazete tirajları 1 milyona geriler.”Ama Yerel basının trajları abartma gibi bir sorunu yok. Çünkü kamuoyunu aldatma gibi bir dertleri Yok. Yerel gazetelerin olağanüstü durumlar hariç trajları belidir. Minimum 3 bin maksimum 10 bin trajları var. Her İlçede en az 4 tane gazete çıkar. Yani sadece İstanbul’da en az 156 yerel gazete yayın yapıyor. Baskı adedinin Ortalaması 4 bin olarak kabul etsek bu da 624 bin traj yapar. Haber siteleri ve sosyal medya sayfaları hesaba katmıyorum bile. Vatandaşa direk ulaşan yerel Gazeteler, bir ilçenin merkezinden en ücra köşesine kadar rastlamanız mümkün. İşin özü İstanbul yerel seçiminde, vatandaşa direk temasın doğru adresi 

yerel basın.

 

AYGAD GENEL BAŞKANI

AHMET IŞIKDAĞ

 

MANAS HABER

Haberin etiketleri:

AHMET, IŞIKDAĞ


Haber okunma sayısı: 172

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÜLKE GÜNDEMİ

MİNE GÜLER : …Yer yer saçmalı bulutlu

Memleketin havası yer yer buhranlı, yer yer saçmalı bulutlu…

ELNUR PAŞA : Cumhurbaşkanı

Allah sana rahmet eylesin Elçibey’im!

AHMET ŞAFAK : Ülkücülük!

Ülkü Ocakları, okuldur.

ORHAN KARATAŞ : İhanet nerede, CHP orada

CHP, bütün terör örgütleri için can simididir. Sözleriyle, tavırlarıyla, yaptıklarıyla terör örgütlerini,

YILDIRAY ÇİÇEK : Kalemine PKK kayyumu atanmış Yılmaz Özdil!

2014 yılından bugüne PKK’nın siyasi uzantısı HDP ile iş birliği yapan CHP değil mi? 31 Mart ve 23 Haziran

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL