18 Şubat 2020 Salı

MUSTAFA ÖNDER : Her işin başı sağlık! (2)

mustafa-onder--her-isin-basi-saglik-2

Tıpta teşhis ve tedavide birinci sıradayız fakat eksiklerimiz var.
26 Aralık 2019 Perşembe 20:51

 Sağlık sektöründeki gelişme, sadece devlet kurumları ve tıp fakülteleri ile sınırlı mı?’

Dr. H. Arkaz: “Sadece devlet hastanelerimizde değil özel hastanelerimizde de çok iddialıyız. Dünyanın herhangi bir yerinde Türk özel hastaneleri kalitesinde bir özel hastane bulunmadığını söylemeliyim. Avrupa’da küçük sağlık merkezleri yaygınken Türkiye’de tam teşekküllü büyük özel hastanelerimiz bulunmaktadır.”

- “Hocam, teşhis ve tedavide yakaladığımız bu başarı tıbbî malzeme ve ilaçta da söz konusu mu?

Dr. H. Arkaz: “Tıpta teşhis ve tedavide birinci sıradayız fakat eksiklerimiz var. Sağlık sektörüne getirebileceğim özeleştiri şu olabilir: Ne yazık ki tıbbi malzemelerde yüzde 85 dışarıya bağımlıyız. Tıbbi malzemede ve ilaçta yerli ve milli olmak zorundayız. İlaçtaki dışa bağımlılıktan kurtulmanın tek yolu devlet-üniversite-özel şirketlerle birlikte AR-GE çalışmalarına hız verilmesidir. Ülkemizde 69 firma, Mart 2019 itibarıyla 74 üretim tesisinde 6328 kalem ilaç üretmektedir.”

“Tıpta mutlaka teknolojiyi yakalamamız lazım. Teknoloji o kadar hızlı gelişiyor ki bir sene önceki cihazı bir sene sonra doktorlarımız beğenmiyor. MR, BT, anjiyo, Doppler, ultrasonografi gibi görüntüleme yöntemleri her yıl kendini yeniliyor. Kamu ve özel dâhil tüm sağlık kuruluşları acil hastalardan ücret almıyor. Genel sağlık sigortasıyla ayrım gözetmeksizin tüm vatandaşlar istediği eczaneden ilaçlarını bulabilmekte... 2018 yılı itibarıyla aşılama yüzde 100’e yaklaştı yurdumuzda. Öyle bir duruma geldik ki eskiden başımızın belası olan bulaşıcı hastalıklar artık sıfıra inmiştir, ortadan kalkmıştır. Aile hekimliğinin en temel görevlerinden biri olan takip sistemiyle ‘yenidoğan’da ölüm oranı binde 7’nin altına inmiştir. Ancak tıbbi malzemelerde ve ilaçta büyük oranda dışarıya bağımlıyız.”“Konuyla ilgili olarak, ülkemiz için bir diğer müthiş gelişme ise ASELSAN’ın, MR cihazı yapması... Fakat bu tür gelişmelerin devamlı olabilmesi için sağlık seferberliği ilan edilmelidir. Sağlık, Hazine ve Maliye, Sanayi ve Teknoloji Bakanlıklarımız, Tıbbi Cihaz Kurumumuz, üniversitelerimiz ve Sanayi ve Ticaret Odalarımız bu seferberliğin dinamik unsurları haline getirilmelidir. Ve hatta tıbbi cihaz üretimini elinde bulunduran gelişmiş ülkelerde olduğu gibi ‘medikal kolejler’ uygulaması ve yalnızca tıbbi cihazlara mahsus olmak üzere ‘organize sanayi bölgeleri’ için kolları sıvamak gerekmektedir.”

-“Hocam, son yıllarda Şehir Hastahaneleri gündemde… Bunlarla ilgili düşünceleriniz nedir?”

Dr. H. Arkaz: “Şehir Hastaneleri, son dönemde gündeme gelen en önemli yatırımlardan… Şehir hastaneleri daha modern, daha işlevli ve daha büyük olarak büyük şehirlerdeki sağlık sorunlarına bir çözüm olması amacıyla kuruldu. Şehir hastaneleriyle şimdiye kadar ağırlıklı olarak devlet tarafından yürütülen büyük hastanelerdeki sağlık hizmetlerinin tek merkezde toplanması amaçlanmıştı. Nihayetinde düşünce anlamında son derece iyi niyetli, sağlık sektörünü daha ileriye taşımaya yönelik, vatandaşına kusursuz hastanelerde hizmet vermeyi amaçlayan hayırlı bir işti. Ancak hesaba katılmayan, sonradan ortaya çıkan bir takım olumsuzluklar meydana geldi. Hastanelerin hacmi çok büyük olduğu için hizmet zorlaşıyor. Yaşlı hastalar için devasa binalarda sağlık hizmeti almak güçleşiyor. Öte yandan şehir hastaneleri büyük hacmi sebebiyle şehre uzak yerlere kurulduğu için vatandaşın ulaşımı zor... Oysaki sağlık en ulaşılabilir ve en kolay hizmet olmalıdır. Ulaşım sorunu ve hastane içerisinde hizmete kolay ulaşım sorunu çözüldüğü takdirde şehir hastaneleri Türkiye için mühim bir sağlık hizmeti olarak anılacaktır.”

-“Sayın Vekilim, sağlık sektörü üzerine söyleyeceğiniz son sözleriniz ne olur?”

“Sağlık turizminin gelişmesi için daha çok tanıtım yapılması lazım. Fakat öyle bir coğrafyada yaşıyoruz ki etrafımız ateş çemberi. Bu kadar olumsuzluklara rağmen, türlü engellemelere rağmen, içerideki ve dışarıdaki hainlerin engellemesine rağmen büyük işler yaptık. Hükûmetimize, devletimize ve turizm yetkililerine büyük görevler düşmektedir. Yurt içinde ve yurt dışında ivedi bir şekilde uçak seferlerinin artırılması lazım. 2023 yılında yurdumuzda 2 milyon yabancı hastayı görmemiz gerekiyor ve 20 milyar ciro hedefleniyor. Avrupalılara tedavi için Türkiye’ye niye geldiklerini sorduğumuzda “daha doğru teşhis”, “daha çabuk tedavi” ve “iyi hizmet” olduğunu söylüyorlar.”

- “Teşekkür ederiz efendim.”

MUSTAFA ÖNDER

Haberin etiketleri:

MUSTAFA, ÖNDER


Haber okunma sayısı: 175

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÜLKE GÜNDEMİ

ORHAN KARATAŞ : Zalimler yerle yeksan edilmeli

ABD’sinden Rusya’sına, AB ülkelerinden Arap dünyasına kadar, bu işte samimi olan, Suriye’nin toprak

Dünyaya verilecek tek cevap; Türk atağıdır!

Türkistan’ın beş ülkeye bölünerek ayrılması; Kazak, Kırgız, Özbek, Azeri..

AHMET ŞAFAK : Milletlerin ruhu

Kamu ruhu, “tarihe sahip olma hakkını” elde eden kültürel varlığın, ete kemiğe bürünmesidir.

LEYLA DÜZEL : YAVRU VATAN KIBRIS

Garantör Türkiye elini çektiği an 1950'lere dönmek mümkün...

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL