10 Nisan 2020 Cuma

Komutanın büyük isyanı

komutanin-buyuk-isyani

“Asker, bayrak indiren şerefsizleri seyretmeye mecbur bırakıldı...”
03 Ekim 2014 Cuma 09:16

 İktadarın yürüttüğü İhanet sürecini topa tutan E. Orgeneral Edip Başer, “İmralı dahil, herkesle kanka oldular.  Öcalan’ın istekleri yerine getiriliyor” diye konuştu.

AKP iktidarı, ihanet sürecinin yol haritasını resmileştirdi. Bebek katili Abdullah Öcalan’ın kurulmasını istediği komisyonlar Bakanlar Kurulu kararı olarak Resmi Gazete’de ilan edildi. Sözde çözüm sürecinde yeni aşamayı tanımlayan ikili yapının takip edeceği 11 ana başlık, önemli değişiklikleri gündeme getiriyor. Siyasi alana, siyasi kurum ve aktörlere yönelik çalışmalar, hukuki düzenlemeler ve insan hakları, sosyal programlar, ekonomik tedbirler, kültürel programlar, toplumsal destek ve sivil toplum çalışmaları, güvenlik ve silahsızlandırma, sorunun parçası olan aktörlerle temas, diyalog ve benzeri çalışmalar, eve dönüşler ile sosyal yaşama katılım ve uyum alanında çalışmalar, psikolojik destek ve rehabilitasyon çalışmaları, kamuoyunu bilgilendirme ve kamu diplomasisi çalışmaları başlıklarıyla Resmi Gazete’de yer alan düzenlemeler PKK’nın silahı bırakıp siyaset yapmasını hedefliyor.

İmralı’yla görüşme
İhanet sürecinin yol haritasına emekli komutanlar ve siyasilerden sert tepki geldi. Emekli orgeneral Edip Başer, yaşananlara tepkisini, “Birkaç yıldır zaten İmralı dahil, herkesle adeta kanka oldular. Asker, bayrak indiren şerefsizleri seyretmeye mecbur bırakıldı” sözleriyle gösterdi. Başer, şunları söyledi: “Konunun aktörleriyle temas yeni bir durum değil. Görüşmeler gayet güzel gidiyor. İmralı her hafta kendi yandaşı olan siyasi parti tarafından ziyaret ediliyor. İstekleri bugüne kadar büyük ölçüde yerine getirildi. Elbette bu sorunun çözülmesi gerekiyor. Bu bir terör sorunu diye ele alıyorsanız, terör örgütünü etkisiz hale getirirsiniz, sonuna kadar giderseniz. ’Analar, babalar ağlar’ diyemezsiniz. Eğer bu ülke meselesiyse maalesef analar da ağlayacak, babalar da ağlayacak. Doğasında bu var. Bu bir milli meseleyse, ülkenizin birliğini ve bütünlüğünü koruyacaksınız. Yapacağınız eğitimle, bunları asgariye indirmeye çalışacaksınız. Sağlayacağınız silah ve donanımla Mehmetçiği güvenli hale getireceksiniz.” 

Zamanında söyledik
Orgeneral Başer, şöyle devam etti: “Hiçbir zaman onların önünü kesmeyeceksiniz. Neticede böyle bir yol haritasında fazla bir şey yok, yeni bir şey görmüyorum. Çok evvelden beri söylenen şeyler. Bölgede halkla ilişkiler geliştirilmeli. Sadece bölgede değil bütün ülkede halkla ilişkiler geliştirilmeli. Bunu zamanında çok söyledik. ‘Halkla ilişkiler, devletin psikolojik harekat organları çok iyi çalışmalı. Vatandaşı doğru bilgilendirmeli ki kara propagandaya vatandaşlarımızın zihinleri açık olmasın, korumasız olmasın’dedik. Bu maddeler yeni şeyler değil. Kandille görüşme yapılıyor mu bunun belgesi elimizde yok bu nedenle bir şey söylemeyiz. Olaylara bakarak bir yorum yaparsak, sanki dolaylı da olsa görüşülüyor izlenimi var. Dolaylı mesajlar gidip geliyor izlenimi var.” 

 

 

Haberin etiketleri:

KOMUTAN İSYANI


Haber okunma sayısı: 611

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

mustafa-onder--sevginin-gucu

MUSTAFA ÖNDER : Sevginin gücü...

08 Nisan 2020 Çarşamba 20:14
mustafa-onder--infaz-yalancilari

MUSTAFA ÖNDER : İnfaz yalancıları

08 Nisan 2020 Çarşamba 00:04
mustafa-onder--seytanin-soytarilari

MUSTAFA ÖNDER : Şeytanın soytarıları

08 Nisan 2020 Çarşamba 00:02
mustafa-onder--baska-turkiye-yok

MUSTAFA ÖNDER : Başka Türkiye yok!

07 Nisan 2020 Salı 23:32
mustafa-onder--herkes-mesrebince

MUSTAFA ÖNDER : Herkes meşrebince…

01 Nisan 2020 Çarşamba 21:20

ÜLKE GÜNDEMİ

ELNUR PAŞA : Koronavirüs ırkçılığı - Türk yağması

Virüsün çıkma noktası Çin olsa da artık bu küresel bir sorun haline geldi.

AHMET ŞAFAK : Milliyetçilik hayattır

Türkiye Cumhuriyeti bir milliyetçi devlettir

ÖZGÜR KAYA : Toplu işçi çıkarma halinde uyulması gereken kurallar

Toplu işçi çıkarma hangi hallerde mümkündür?

ORHAN KARATAŞ : Koronavirüslü dünyanın bugünü ve sonrası

Virüs salgını şu anda her şeyin önündedir ve dolayısı ile gündem alınan tedbirler, uygulamalar, teşhis ve

KONUR ALP KOÇAK : Rus ekonomisi, hurma ve deve sütü

Rusya federal bütçesi, salgının yarattığı durgunluğun yanı sıra petrol fiyatı yüzünden ciddi baskı

YILDIRAY ÇİÇEK : Fosseptik TV'ye yakışan haber!

Sözcü, Cumhuriyet, Yeniçağ, Birgün, Oda Tv, Fox Tv, Halk Tv, KRT Tv, Sol Haber, Yeni Özgür Politika, Evrensel,

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL