19 Ocak 2020 Pazar

Milli gururumuz Atak II için tarih belli oldu

milli-gururumuz-atak-ii-icin-tarih-belli-oldu

TUSAŞ Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil, katıldığı canlı yayın programında TUSAŞ projeleri ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Kotil, Atak'ın 'ağır abisi' olarak anılan Ağır Sınıf Taarruz Helikopteri Projesi kapsamında geliştirilen 10 ton sınıfındaki helikopterin, 4 yıl sonra havada olacağını açıkladı.
03 Aralık 2019 Salı 22:13

 TUSAŞ Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil, Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ile Ağır Sınıf Taarruz Helikopter Projesi Sözleşmesi kapsamında geliştirme çalışmaları süren proje ile ilgili önemli bilgiler paylaştı.

Kotil, Atak'ın 'ağır abisi' olarak anılan Ağır Sınıf Taarruz Helikopteri Projesi kapsamında geliştirilen helikopterin, 10 ton sınıfında olacağını belirtti.

Yerli helikopter projeleri için motor çalışmalarının TEI tarafından yürütüldüğünü belirten Kotil, savunma sanayi projelerinde en küçükten en büyüğüne yerliliğin çok önemli olduğunu vurguladı.

Kotil, tamamen yerli imkanlarla geliştirilen yeni yerli taarruz helikopteri ile ilgili, "5 yıllık sürenin 1 yılını geride bıraktık. Helikopterimiz inşallah 4 yıl sonra havada olacak" dedi.

Ağır Sınıf Taarruz Helikopteri Projesi
Proje, Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) bu alandaki ihtiyacına yönelik olarak başlatıldı.Projeyle yüksek miktarda faydalı yük taşıyabilen, zorlayıcı çevresel etmenlere dayanıklı, ileri teknoloji hedef takip ve görüntüleme, elektronik harp, seyrüsefer, haberleşme ve silah sistemleriyle donatılmış, yüksek manevra kabiliyetine ve performansına sahip, etkin ve caydırıcı bir taarruz helikopterinin tasarlanarak üretilmesi planlanıyor.

Projeyle ayrıca yerli sistem kullanımının azami seviyeye çıkarılması, tedarik güvenliği ve ihracat serbestliğinin sağlanması hedefleniyor.

Ağır Sınıf Taarruz Helikopteri Projesi'nin yurt dışı bağımlılığın azaltılmasında, mevcut yurt içi projelerde edinilen bilgi birikimi ile yerli, milli ve yenilikçi çözümlerin hayata geçirilmesinde ve TSK'nin etkinliğinin artırılmasında önemli bir rol oynayacağı düşünülüyor.

Atak'ın 2 katı kalkış ağırlığı
Geliştirilecek helikopter, mevcut Atak helikopterinin yaklaşık 2 katı kalkış ağırlığına sahip olacak ve bu alanda dünyada sadece iki örneği bulunan en üst sınıf taarruz helikopterleri arasında yerini alacak.

10 ton sınıfındaki helikopter, 2 turboşaft motora sahip olacak ve bin 200 kilogramdan fazla faydalı yük taşıyacak.

Tandem kokpitli helikopter, yüksek irtifa ve yüksek sıcaklık şartlarında görev yapabilecek Helikopter, çevresel etmenlere dayanıklı, yüksek ileri hız limitine sahip olacak.

Gelişmiş elektronik harp ve karşı tedbir sistemleri bulunacak helikopterde, yüksek kalibreli top, yeni nesil 2,75 inç roket, uzun menzilli ve farklı güdüm sistemlerine sahip tanksavar füzeleri ile havadan havaya füze sistemleri olacak.

Haberin etiketleri:

ATAK, HELİKOPTER


Haber okunma sayısı: 165

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÜLKE GÜNDEMİ

ALPARSLAN TEKBAŞ : Bu tohumu siz ekebilir misiniz?

Siz bu tohumu ekebilir misiniz? İnsan olmak…

OĞUZ YILMAZ : Bir intihar ve sosyal medyada linç

Sibel Özli isimli bir üniversite öğrencisinin hayatına son vermesi...

ELNUR PAŞA : Kim bu Süleymani?

Zaman zaman peşmerge ile samimi pozlar verip basına sızdıran Süleymani, Azerbaycan için de olumsuz

ÖZGÜR KAYA : Bağ-Kur ve genel sağlık sigortası prim borcu olanları bekleyen sorun!

Bağ-Kur ve Genel sağlık sigortası prim borcu olanlar , 01 Ocak 2020 Tarihinden itibaren sağlık hizmetlerinde

AHMET ŞAFAK : Seyirci kalan, maruz kalır

Türkiye, güçlü ve istikrarlı bir milli devlet; ancak tarihin izini sürmek zorunda.

ERTUĞRUL SUBAŞI : MAKYAVELİST BATAKLIĞIN SAKİNLERİ

Siz Türk Milletinin ve Devletinin karşısında her yolun meşru olduğunu savunan Makyavelist tarla sıçanları,

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL