06 Haziran 2020 Cumartesi

Füzelerin kritik bileşenine Türk dokunuşu

fuzelerin-kritik-bilesenine-turk-dokunusu

Uçak, helikopter, İHA, füze gibi sivil ve askeri araçlara gerçek zamanlı irtifa bilgisi sağlayan radar altimetre sistemleri, Meteksan Savunma tarafından yerli imkanlarla üretildi.
01 Nisan 2020 Çarşamba 19:42

 Radar Altimetreler; askeri ve sivil statü fark etmeksizin bütün hava araçlarında ve füze sistemlerinde, gerçek zamanlı irtifa bilgisi sağlamak için kullanılırlar. Çalışma prensibi, uçaktan düşey olarak gönderilen dalganın yerden yansıyıp dönme süresinin ölçülmesi ve buna bağlı olarak da uçağın irtifasının bulunmasına dayanır.

T.C. Cumhurbaşkanlığı Savuna Sanayii Başkanlığı (SSB)’nın bu alanda yaşanan dışa bağımlılığı sonra erdirmek amacıyla başlattığı çalışmalar neticesinde, 2011 yılında Meteksan Savunma, yerli ve milli bir Radar Altimetre geliştirmek üzere görevlendirildi. Bu kapsamda yerli radar altimetre geliştirme görevini üstlenen Meteksan Savunma, yurt içi ihtiyacı karşılamak amacıyla başlattığı çalışmaların sonucunda geliştirdiği ve tüm kalifikasyon testlerini başarıyla tamamlayarak kullanıma sunduğu radar altimetreleri, bir ürün ailesi hâline getirdi. Böylece Türkiye, Savunma Sanayi Başkanlığının (SSB) yönlendirmesi, desteği ve Meteksan Savunma’nın girişimi ile özgün bir kritik alt sisteme sahip oldu. Ayrıca, Meteksan Savunma’da dünyada radar altimetre ürününe sahip sınırlı sayıdaki firmalardan biri oldu.

SavunmaSanayiST.com'da yer alan habere göre, Türkiye’nin de şu ana kadar hep yurtdışından tedarik ettiği radar altimetre cihazları, Türk savunma sanayii tarafından geliştirilen füze sistemlerinde de kullanıldığı için kritik öneme haiz. Bu kapsamda Meteksan Savunma tarafından geliştirilen yerli radar altimetre sistemi, Türkiye’de ilk kez önemli bir füze platformuna entegre edildi. Ek olarak sistem, halihazırda bir Uzak Doğu ülkesine ve bir de Asya ülkesine ihraç edilmiş durumda.

Mevcut durumda, Türk Savunma ve Havacılık Sanayii sektörü tarafından üretilen hava araçları ile füze sistemlerinde, yerli üretim radar altimetre sisteminin kullanımının yaygınlaştırılması ve bu alandaki ithalatın durdurulması hedefleniyor.

Haberin etiketleri:

FÜZE


Haber okunma sayısı: 276

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÜLKE GÜNDEMİ

AHMET ANAPALI : Cumhuriyet Gazetesi’ni İlk Kapatan Atatürk’tür Biliyor Musunuz?

İyi ama Atatürk döneminde kaç gazete ve dergi yasaklanmıştır?

LEYLA DÜZEL : AMERİKA YANARKEN CHP SAÇINI TARIYOR

Gösteriler Trump karşıtı bir hale dönüştü... Bu arada Demokrat Joe Biden'ın adaylığı kesinleşti...

YILDIRAY ÇİÇEK : Siyasi tırtıkçılık için görevlendirilen Ali Babacan!

“Ahmet Davutoğlu ve Ali Babacan ikilisiyle % 1-2 oy tırtıklarsak bu bile bize kâr” gözüyle bakıyorlar.

KONUR ALP KOÇAK : Libya’da sona yaklaşılırken Türkiye

Hafter, zor günler geçirmeye başladı.

ELNUR PAŞA : Üç fotoğraf ve geride kalanlar

Sürgün yaramızın bir sayfasının ismi de Bulgaristan’dır.

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL