Fırat’ın doğusunda son perde

firatin-dogusunda-son-perde

Suriye’de işbirliği yaptığı ABD’nin, Türkiye’nin bütün itirazlarına rağmen, DEAŞ’a karşı, PYD/YPG ile iş tutması bardağı taşıran son damla olmuştu.
31 Temmuz 2019 Çarşamba 23:00

 Sekizinci yılını dolduran Suriye savaşında üç aşağı beş yukarı bir konsolidasyon olmakla birlikte henüz çözülemeyen iki çok önemli sorun da hemen Türkiye’nin güneyinde, yanıbaşımızda ve ülkemiz için hayati önem taşıyor. Bunlardan biri Fırat’ın doğusu, diğeri ise İdlib meselesi. Türkiye, Suriye meselesinde başlangıçta aynı safta olduğu Batı ittifakının kendisini terk etmesinin ardından özellikle 2016’dan itibaren Suriye politikasında, önemli bir değişikliğe gidip, ülkenin milli menfaatleri çerçevesinde oyun değiştirici hamleler yaparak, durumu kendi lehine önemli ölçüde değiştirdi. Kısaca hatırlayacak olursak, düşmekte olan Suriye rejiminin, 2015 yılında Rusya’nın doğrudan müdahalesiyle, adeta suni teneffüsle, hayata döndürülmesinin ardından, Türkiye 2016 yılında dost ve müttefiklerinin dolaylı ya da doğrudan destekleriyle bir darbe teşebbüsüne maruz kalmıştı. Bu darbe teşebbüsünü atlatan Türkiye için, başlangıçta Suriye’de işbirliği yaptığı ABD’nin, Türkiye’nin bütün itirazlarına rağmen, DEAŞ’a karşı, PYD/YPG ile iş tutması bardağı taşıran son damla olmuştu.

Bundan sonra Türkiye süratle Suriye politikasında değişikliğe giderek, başlangıçta farklı cephede olduğu Rusya ile işbirliği içerisinde önce Fırat Kalkanı harekatı ile sınırını DAIŞ’ten temizlemiş, ardından Astana süreciyle İdlib’te çatışmasızlığı sağlamış ve son olarak Zeytin Dalı harekatı ile Akdeniz’e ve Türkiye’nin içlerine uzanan sözde PKK kantonunu berhava edip, üç oyun bozucu hamleyle, önemli bir başarı elde etmişti. Suriye’de Türkiye’nin dördüncü oyun bozucu hamlesi yani Fırat’ın doğusunda sınırdan 30-35 km içeriye uzanan bir güvenlik bölgesi kurulması ve sınırındaki sözde kantonların elimine edilmesi için, şayet ABD ile anlaşma sağlanamazsa, yeni bir harekatın eli kulağında. Bu arada Türkiye’nin harekâtına karşılık eski müttefiklerimiz! ABD ve Fransa PKK’nın Suriye şubesi PYD ile Mesut Barzani’nin desteklediği Suriye Kürt Ulusal Konseyi (KUK) arasındaki problemleri çözerek Türkiye’ye karşı bir blok oluşturmaya çalışıyorlar.

Haberin etiketleri:

FIRAT


Haber okunma sayısı: 63

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÜLKE GÜNDEMİ

TEVFİK BALA : HAYDEEE, YENİ FIRSATLARA…

İngiltere liderlerinden Churchill’in söylediği ; “Türkiye solarsa sulayın, uzarsa budayın” ...

LEYLA DÜZEL : HAYDUT VE AVARELLERİ SES VERİN

İki gündür tıs yok bu zilletin Cücük Ortağı, FETÖ'nün Arka Bahçesi, CHPPKK'nın Don Lastiği Güdük

AHMET ŞAFAK : Zamanın ruhu ve ülkücülük

Biz aykırı nesildendik: Çünkü bize fikir ustalarımız şöyle öğretmişlerdi: Toplumlar aynı zamanda

YILDIRAY ÇİÇEK : Yaşasın Türk devleti

HDP’li belediyelerin terör örgütü PKK dışında iradesi yoktur.

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL