130 adet F-35 getirildi! ABD Türkiye’yi kuşatıyor

130-adet-f-35-getirildi-abd-turkiyeyi-kusatiyor

Son yıllarda Romanya, Bulgaristan, Yunanistan ve Kıbrıs Rum Kesimi’ndeki üsleri büyüten ABD, gelişmiş uçaklar, füzeler ve asker yığınağı yapıyor. YPG’ye 20 bin tırdan fazla silah vererek Suriye sınırında da amacı doğrultusunda çalışan ABD’nin, Güney Kıbrıs’a konuşlandırdığı 130’dan fazla F-35 de Türkiye’yi kuşatma planının bir parçası.
29 Nisan 2019 Pazartesi 21:54

 Yıllardır Türkiye’nin etrafını askeri üsler ve terör örgütleriyle adeta kuşatan ABD, kirli planından vazgeçmiyor. Son yıllarda Romanya, Bulgaristan, Yunanistan ve Kıbrıs Rum Kesimi’nde kurduğu üslere sürekli gelişmiş uçaklar, füzeler ve askeri birliklerle yığınak yapan Amerika, PKK/YPG’ye 20 bin tırdan fazla gelişmiş silah sistemleri vererek Suriye sınırında da kirli planını uygulamaktan geri durmadı. Tüm bunların yanı sıra ABD’nin, Güney Kıbrıs Rum Kesimi’ndeki hava üssüne 130’dan fazla gelişmiş F-35 savaş uçağı konuşlandırdığı öğrenildi.

Irak savaşı ve 15 Temmuz FETÖ’cü darbe girişimi öncesi Akdeniz’de uçak gemileri liderliğindeki iki filosunu konuşlandıran ABD’nin, 23 Nisan’da, USS John C. Stennis (CVN 74) ve USS Abraham Lincoln (CVN 72) uçak gemilerinin başı çektiği iki filoyu yeniden Akdeniz açıklarında bir araya getirerek tatbikat başlatması dikkat çekti.

Rusya, ABD’yi ve Rumları uyarmıştı
Akdeniz’de ABD’nin dev uçak gemilerinin başını çektiği filoları, savaş ya da büyük tatbikatlar gibi durumlarda bir araya geliyor.

ABD’nin Kıbrıs’a gelişmiş uçak filoları konuşlandırma projesi, ilk olarak Rusya’yı rahatsız etti. Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, 6 Aralık 2018 tarihli basın toplantısında, “Amerikalı yetkililerin Güney Kıbrıs’ta yeni askeri üsler kurmak için Güney Kıbrıs Rum Yönetimi ile görüşmeler yürüttüğünü biliyoruz. Rusya, ABD’nin Kıbrıs’taki askeri varlığını artırmasına kayıtsız kalmayacaktır” uyarısında bulunmuştu. Rusya, ayrıca Rum yetkililerini, ABD ordusunun topraklarında konuşlandırmasına izin vermemesi konusunda uyararak, bunun “tehlikeli sonuçlara yol açacağını” bildirdi.

S-400 tepkisi, F-35 filosu mu
Türkiye, ABD’nin etrafında yaptığı askeri yığınağı dikkatle takip ediyor. Türkiye’nin Rusya’dan S-400 hava savunma füzeleri alma hamlesinin, etrafında gerçekleşen sıra dışı askeri hareketliliğe karşı bir tedbir olduğu yorumları yapılıyor. ABD’nin F-35’lere tehdit oluşturacağı gerekçesiyle Türkiye’nin S-400 bataryaları almasına karşı sert tepkisinin de sözde NATO müttefiki olan bu ülkenin, gizli niyetlerini de ortaya koyduğu belirtiliyor. 

Haberin etiketleri:

YIĞINAK


Haber okunma sayısı: 149

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÜLKE GÜNDEMİ

ALİ İHSAN KARAHASANOĞLU : Diyorlar ki: “Çalınan ne, hırsız nerede?”

Türk Ceza Kanunu’nun hırsızlık suçunu düzenleyen maddesinde bile, eylemin tanımı yapılırken, “çalma”

ORHAN KARATAŞ : Sandık kimlere teslim edilmiş?

Seçimin namusu sandık kurulu başkanı ve üyelerine emanettir. YSK’nın gerekçeli kararında tam da bu noktadaki

YILDIRAY ÇİÇEK : Oğlun Ekrem, Pinokyo'ya rahmet okutur ana!

Ekrem İmamoğlu son günlerde ne söylerse hepsi yalan çıkmaktadır. Çok sinirli, çok agresif, çok telaşlı

ELNUR PAŞA : Azerbaycan Halk Cumhuriyeti 101 yaşında

Enver Paşa’nın talimatı ve Nuri Paşa’nın komutanlığıyla Kafkas İslam Ordusu Bakü’yü geri alarak, Bakü

ALİ GÜLER : Samsun’a çıkarken, sadece Türk milletine güvendim

Arkadaşlar, ben 1919 senesi Mayıs ayı içinde Samsun’a çıktığım gün elimde maddi hiçbir kuvvet yoktu.

ÖZGÜR KAYA : Kadın sigortalının hakları

Sosyal Güvenlik Kurumu Emekli Aylığı vermek ve Sağlık Hizmeti sunmanın dışında Sigortalılarına pek çok

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL